Odkrywamy tajemnice włosów z NIOXIN


Zdrowe, lśniące, gęste włosy to niewątpliwie Twój urodowy atut. Włosy, jak barometr, odzwierciedlają kondycję skóry głowy. Żeby właściwie zadbać o włosy trzeba poznać ich potrzeby, a co za tym idzie, także ich strukturę. Co kryje się pod skórą głowy? Jaka jest dokładna budowa włosów?

Budowa włosa, a dokładnie przekrój włosa wydaje się bardzo prosty. Tak naprawdę są to trzy warstwy: naskórek, kora i rdzeń (występuje tylko w grubych i zdrwych włosach).
Kiedy patrzymy na włos z zewnątrz, widzimy tylko jego łodygę. To, czego nie widzimy patrząc na włos to: korzeń włosa, opuszka zwana cebulką, otoczka włosa, mięsień przywłośny, brodawka włosa, ujście torebki włosowej oraz część łączno-tkankową torebki włosowej.
Z czego składają się włosy?
Głównym budulcem włosa są proteiny (białka), których jest we włosie aż 85%. Kolejnym bardzo ważnym budulcem włosa jest woda 12% (w temperaturze pokojowej).
W trosce o piękne i zdrowe włosy odżywiaj je, zarówno od wewnątrz prawidłową dietą z dużą ilością warzyw, białek, owoców, wody, jak i od zewnątrz, stosując maski, odżywki. W zależności od struktury włosa odpowiednio pielęgnuj włosy. Mając cienkie i delikatne włosy, nie sięgaj po produkty rekomendowane do włosów grubych – mogą obciążyć delikatny włos. W przypadku grubych włosów nie wybieraj produktów do włosa cienkiego i delikatnego. Mogą być niedostateczną pielęgnacją i w rezultacie przesuszysz włos i jednocześnie pozbawisz go sprężystości i połysku.
W skład włosa wchodzą także lipidy oraz makro i mikroelementy, które stanowią pozostałe kilka procent.
Z czego:
<1% to lipidy,
<1% makroelementy ( węgiel 45%, wodór 7%, tlen 28%, azot 15% , siarka 5%),
<1% mikroelementy ( żelazo, miedź, cynk, jod)
<1% aminokwasy.
W naszej diecie nie może zabraknąć białek oraz mikro i makroelementów. Są to składniki, które odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie budowy struktury włosa. Determinują także późniejszą kondycję włosów. Ich niedobory mogą powodować łamliwość włosów, rozdwajanie się końcówek czy osłabienie struktury wewnętrznej.
Pamiętajmy, że każda z nas jest inna, dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnoza włosa. Kluczowe jest określenie rodzaju skóry na podstawie częstości mycia włosów, wydzielania się sebum. Ważne jest również określenie, czy miejscami odczuwamy dyskomfort, ściągniecie skóry, nieprzyjemne napięcie. Warto również obserwować skórę na twarzy, która jest przedłużeniem skóry głowy.  Następnie  przechodzimy do diagnozy pojedynczego włosa. Obracamy między dwoma palcami pojedynczy włos. Sprawdzamy grubość, czy jest cienki (słabo wyczuwalny), czy normalny, gruby. Sprawdzamy gęstość włosów od nasady – oceniamy ilość wszystkich włosów. Przy diagnozie włosa sprawdzamy, czy nie występuje tendencja do rozdwajania się końcówek łamania oraz kruszenia włosów.
Właściwa diagnoza jest kluczowa dla dobrania odpowiedniej pielęgnacji. O włosy kompleksowo zadbają produkty marki NIOXIN, które sprawią, że włosy będą wzmocnione, odżywione i zregenerowane. W zależności od potrzeb Twoich włosów marka NIOXIN proponuje różne systemy pielęgnacyjne.
Spójrz na poniższy schemat i zobacz jak prawidłowo dopasować kosmetyki NIOXIN do Twoich włosów. Cienkie i delikatne to systemy 1,2,3,4, a normalne i grube to systemy 5 i 6.
Komentarze