Wizyta u trychologa – kiedy i dlaczego warto? Wyjaśnia Karolina Marcinkowska, trycholog i ekspert marki NIOXIN


Trychologia to wciąż rozwijająca się dziedzina nauki, ale badania trychologiczne coraz częściej pojawiają się w ofertach salonów fryzjerskich. Kim jest trycholog, w czym może nam pomóc i kiedy warto się do niego udać? – zapytaliśmy Karolinę Marcinkowską, trychologa i eksperta marki NIOXIN.

Czym zajmuje się Pani jako trycholog?
W trychologii zajmuję się bardzo szczegółową diagnostyką pacjenta w zakresie badań trichoskopem, jak również badań laboratoryjnych. Ponadto, specjalizuję się w zaawansowanych technologicznie zabiegach trychologicznych, z użyciem najnowocześniejszej aparatury medycznej. Dodatkowo wykorzystuję możliwości medycyny estetycznej, tworząc synergie zabiegowe, które uzupełniam o właściwe preparaty aktywne, niezbędne w tego typu terapiach.
Pacjenci z jakimi problemami są Pani najczęstszymi klientami? Częściej trafiają do Pani kobiety czy mężczyźni? Czy zauważa Pani wzrost zainteresowania diagnostyką trychologiczną?
Wypadanie włosów jest obecnie istotnym problemem społecznym. Dotyczy on zarówno mężczyzn, jak również kobiet. Nie mniej, częściej trafiają do gabinetu jednak kobiety, dla których utrata włosów przejawia się dużo większym dyskomfortem nie tylko psychologicznym, ale także stanowi olbrzymi problem estetyczny. Coraz większa świadomość pacjentów w kwestii odpowiedniej diagnostyki trychologicznej oraz skuteczności terapii w tym zakresie sprawia, że zainteresowanie tą dziedziną dermatologii jest coraz większe.
Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u trychologa?
Podstawowym symptomem problemów owłosionej skóry głowy jest zaobserwowanie nadmiernej ilości włosów, większej niż dotychczas, na szczotce, poduszce, po umyciu głowy. Alarmujące powinny być także objawy wzmożonego łojotoku, łuszczenia się skóry czy jej nadwrażliwości. Wówczas jest to idealny moment, aby udać się na wizytę trychologiczną. Nadmierna łamliwość włosów, wolniejszy ich wzrost i problem z ich układaniem to także objawy, które powinny nas zachęcić do tego typu działań.
Jakie schorzenia skóry głowy możemy wykryć dzięki wizycie u trychologa ? O czym może nam powiedzieć szczegółowe badanie cebulki włosa?
Na podstawie wstępnej diagnostyki trychologicznej terapeuta jest w stanie zdiagnozować wiele nieprawidłowości i patofizjologii w zakresie owłosionej skóry głowy, jak: łupież suchy i oleisty, nadmierny łojotok, zaburzenie procesu rogowacenia, zbyt intensywną keratynizację i przerost warstwy rogowej naskórka, zbyt liczną florę bakteryjną czy grzybiczą, hyperhydrozę, zaczopowanie ujść mieszków włosowych oraz ich miniaturyzację, nadmierną krystalizację, łuszczycę, zaburzenia krążenia krwi. Oczywiście niektóre z wymienionych problemów podlegają dalszej, bardziej zaawansowanej diagnostyce w celu ich potwierdzenia.Ponadto, często terapeuta wyrywa klika włosów celem zbadania kondycji ich cebulek. Dzięki temu określić może odżywienie cebulek, ich sprawność, jak również potencjał w zakresie procesów syntezy w macierzy
Jak wygląda pierwsza wizyta u trychologa? Jakie badania są wykonywane?
Na pierwszej wizycie przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem: od kiedy występuje problem związany z wypadaniem włosów, jaka jest jego intensyfikacja, obecność jednostek chorobowych, uwarunkowania genetyczne. Następnie ocenia się gęstość włosów w różnych partiach głowy oraz wykonywany jest test pociągania – delikatne przeciąganie palcami po włosach pacjenta i sprawdzenie ilości wypadających włosów. Kolejnym etapem wizyty jest diagnostyka trichoskopem, umożliwiająca ocenę skóry głowy oraz struktury włosów nawet w ponad dwustukrotnym powiększeniu. Dzięki temu badaniu możemy zaobserwować kondycję skóry, jej nadmierną keratynizację, pracę gruczołów łojowych, stan naczyń krwionośnych, obecność miniaturyzacji mieszków włosowych, kondycję włosów i cebulek, obecność czopów mieszkowych oraz flory bakteryjno-grzybiczej. Jednym z bardzo przydatnych badań przeprowadzanych w gabinecie trychologicznym jest także trichogram – badanie pozwalające na określenie stosunku procentowego włosów w fazie anagenu, katagenu i telogenu, czyli oznacza się stosunek włosów będących w fazie wzrostu do włosów w stanie spoczynku i wypadania.
Jak prawidłowo dbać o skórę głowy? Jakie zabiegi i kosmetyki stosować? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Prawidłowa dbałość o skórę głowy to kompleksowe podejście do jej pielęgnacji zainspirowane codzienną pielęgnacją skóry twarzy. Niezmiernie ważny jest odpowiedni skład stosowanych preparatów względem rodzaju włosów i typu skóry oraz ewentualnych jej zmian chorobowych, ponieważ bardzo często niewłaściwie dobrane preparaty mogą znacznie nasilać zaistniałe problemy. Na tak holistyczne podejście do pielęgnacji włosów cienkich i przerzedzonych względem innowacji technologicznej odpowiada marka NIOXIN. Ponieważ zdrowa skóra głowy jest podstawą zdrowych włosów marka NIOXIN ma do zaoferowania indywidualne i bardzo wyspecjalizowane terapie w oparciu o najwyższą jakość składników aktywnych w nich zawartych. Z ich udziałem uzyskujemy nie tylko normalizację patologii skóry głowy, ale także stymulację wzrostu nowych włosów, przedłużenie fizjologicznej fazy anagenu czy hamowanie miniaturyzacji mieszków włosowych.
W przypadku bardziej zaawansowanych problemów chorobowych, oprócz postawienia właściwej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia farmakologicznego oraz kuracji pielęgnacyjnej niezbędne stały się także wyspecjalizowane zabiegi trychologii estetycznej – dostępne w wyspecjalizowanych gabinetach, które wykazują bardzo dużą skuteczność w niwelowaniu i terapii różnych patologii i zaburzeń owłosionej skóry głowy. W efekcie synergii takiego postępowania terapeutycznego pacjent uzyskuje dużo bardziej satysfakcjonujące rezultaty na różnych płaszczyznach, ponieważ takie działania obejmują zarówno przyczynę, jak i skutek jednostek chorobowych oraz dysfunkcję skóry głowy i włosów o różnej etiologii.
Jakich błędów w pielęgnacji włosów powinniśmy szczególnie unikać?
Bardzo ważnym problemem jest stosowanie niewłaściwie dobranych preparatów do mycia, odżywiania i intensywnej terapii nie tylko włosów, ale przede wszystkim owłosionej skóry głowy. Zupełnie innego traktowania wymaga skóra sucha czy rogowaciejąca, innego skóra nadwrażliwa czy o zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych, zbyt licznej florze bakteryjnej, bądź grzybiczej. W rezultacie niewłaściwej pielęgnacji nieświadomie doprowadzamy do nasilenia występujących problemów, których w dużej mierze można uniknąć.
Jak ważna jest odpowiednia diagnoza w zakresie trychologii?
Z fizjologicznego punktu widzenia włosy skóry głowy nie pełnią, poza walorem estetycznym, żadnej istotnej funkcji. Dlatego też ich osłabiona struktura, tendencja do wypadania, a w konsekwencji różne postacie łysienia stają się najczęściej manifestacją organizmu odnośnie stanu zdrowia. Z tego względu niezbędna w tym zakresie jest odpowiednia diagnostyka trychologiczna, ponieważ aż 90% przyczyn łysienia i przerzedzenia owłosionej skóry głowy stanowią problemy wewnątrzustrojowe. Aby zdiagnozować typ łysienia oraz jego przyczynę należy przeprowadzić badania laboratoryjno – przesiewowe oraz dopiero na ich podstawie włączyć właściwe procedury terapeutyczne względem skutecznych zabiegów w tej dziedzinie.

Komentarze